Система превентивної роботи на основі гуманізації сучасної школи
ПЛАН
1. Особливості виховання учнів у сучасній школі.
2. Педагогічна діагностика відхилень у поведінці школяра.
3. Подолання неуспішності учнів як засіб профілактики правопорушень.
4. Профілактична робота з колективом класу.
5. Взаємодія школи з батьками.
1. Особливості виховання учнів у сучасній школі.
Державною національною програмою „Освіта” визначено, що розбудова системи освіти, її докорінне реформування мають стати основою відтворення інтелектуального, духовного потенціалу народу, національного відродження, становлення державності та демократизації суспільства в Україні. Це передбачає:
- забезпечення у кожному навчально-виховному закладі відповідних умов для розвитку і виховання учнів;
- забезпечення гуманістичної основи навчання і виховання;
- національне виховання, формування національної свідомості;
- впровадження нових підходів, виховних систем, форм і методів виховання;
- забезпечення позанавчального виховного процесу;
- пріоритет захисту дитини, створення умов для розвитку;
- сприяння соціальній адаптації підростаючого покоління;
- формування здатності особистості до самоорганізації;
- здійснення індивідуального підходу;
- формування в учнів комунікативної культури;
- самоусвідомлення та самоаналіз.
2. Педагогічна діагностика відхилень у поведінці школяра.
Велику роль у навчально-виховному процесі відіграє вміння вихователя зорієнтуватися у складнощах і особливостях впливу на учнів у сучасний період. Специфіка професійного завдання вихователя у педагогічній профілактиці асоціальних відхилень поведінки визнається необхідністю корекції соціально-педагогічної ситуації розвитку життєдіяльності підлітків, глибокого аналізу деструктивних факторів, які спричинюють таку поведінку неповнолітніх. Тому однією з провідних функцій превентивної роботи є її діагностична спрямованість. Це та першооснова, без якої немислима грамотна корекційна робота.
Алгоритм діагностики (за Оржеховською В.М.): інтериорізація цінностей особистістю через призму інформації – кримінологічна статистика – провокуючий, потураючий, стримуючий стан мікросередовища – емпіричний вибір об’єктів діагностики – розробка діагностичної процедури.
Етапи діагностики:
- 1-ий етап - урахування ролі соціального мікросередовища, визначення сезонної, добової та іншої часової активності правопорушень та правопорушників;
- 2-ий етап – діагностика на рівні школи;
- 3-ій етап – діагностика на рівні класу.
Діагностичні процедури мають свої закономірності і проводяться методами статистичної обробки кримінологічної і соціально-психологічної інформації на основі:
- матеріалів реєстрації затриманих неповнолітніх-учнів шкіл за вживання алкоголю, наркотичних речовин, вчинення правопорушень та злочинів, взятих у правоохоронних органів;
- реєстрації в „журналі обліку поведінки” фактів порушення учнями норм поведінки;
- даних педагогічних спостережень і бесід служб справах неповнолітніх.
Спрямування педагогічної діагностики в роботі з важковиховуваними підлітками полягає:
- по-перше, у виявленні факторів негативного впливу на учнів;
- по-друге, у пошуках стратегії позитивної соціальної адаптації підлітків на основі їх захисту, допомоги у визначенні соціально ціннісних орієнтацій;
- по-третє, на прогнозування можливих ситуацій ризику.
3. Подолання неуспішності учнів як засіб профілактики правопорушень.
Неуспішність учнів – проблема соціально-педагогічна. Втрата інтересу до навчання – першопричина відхилень у поведінці. Результати досліджень показують, що на межі 10-12 років у школярів з уповільненим темпом сприйняття і мислення поступово зникає інтерес до навчання, заняття стають для них елементами примусу.
1. Для виправлення такої ситуації багато шкіл застосовують диференційований підхід до учнів, навчального процесу, колективів учнів у межах школи.
2. Поширення отримує організація класів педагогічної підтримки із зміненою технологією підбору дітей в класи, проведення уроку, оцінювання, індивідуального темпу навчання.
3. У м.Вінниці, м.Тернополі для невстигаючих учнів організовано навчання у вечірній школі в денний час.
Варіантів подолання відчуження від навчання, від школи багато. Потрібна ініціатива педагогів, інноваційні підходи.
4. Профілактична робота з колективом класу.
Великий вплив на індивіда має колектив, в якому він перебуває. Виховна сила колективу в тому, що він:
- по-перше, має великі можливості систематично, а не від випадку до випадку впливати на своїх членів;
- по-друге, в ньому швидко і всебічно пізнається вихованець, що дає можливість швидкого реагування;
- по-третє, в колективі неповнолітні постійно знаходяться в певній залежності одне від одного.
Становище важковиховуваного підлітка в колективі визначається передусім його ставленням до колективу. Значна частина „важких” учнів замислюється над своїми відносинами з членами колективу, намагається змінити їх на краще. Але шляхи для цього вибирають різні: одні прагнуть заслужити визнання хорошою поведінкою, інші - утвердитися, демонструючи фізичну силу й негативний життєвий досвід, треті - грають роль блазнів, привертаючи увагу до себе.
У практиці роботи школи спостерігаються різні типи ставлення колективу до важковиховуваного учня. В одному випадку підліток тільки формально вважається членом колективу, а насправді він ізольований від нього; у другому – колектив ставиться до підлітка іронічно, не сприймає його серйозно; в третьому – з глибокою неприязню; у четвертому – засуджує його поведінку, але водночас співчуває йому; в п’ятому – намагається вплинути на важковиховуваного. Кожний з розглянутих випадків потребує свого підходу для встановлення правильних взаємовідносин між підлітком і колективом.
Учнівський колектив у наш час має ряд особливостей:
- зниження рівня здорового морально-психологічного клімату;
- несформованість колективу як такого;
- зміна суспільно значимих орієнтацій;
- конфліктність, ускладнення взаємостосунків між учнями та педагогами.
Вище викладене потребує посиленої виховної роботи педагога по згуртуванню учнівського колективу, а відтак і покращення його позитивного впливу на неповнолітніх, які характеризуються відхиленнями від поведінки.
Формування учнівського колективу, який би функціонував повною мірою забезпечується:
- усуненням частих конфліктів;
- визначенням лідерів (формальних і неформальних);
- відповідністю стиля керівництва;
- постановкою цілей і завдань, перспектив;
- врахуванням змін;
- інтенсивністю діяльності;
- налагодженням взаємостосунків з педагогами, іншими колективами;
- зменшення впливу чи ліквідація неформальних об’єднань негативного спрямування в межах колективу.
5. Взаємодія школи з батьками.
Соціально-педагогічна робота цього напряму здійснюється у випадках:
а) послаблення чи відсутність нагляду й контролю за неповнолітніми з боку батьків;
б) відсутність належної уваги й зусиль для усунення причин, що заваджають їх вихованню;
в) упущення в залученні неповнолітнього до навчання чи праці;
г) ведення батьками антигромадського чи аморального способу життя. Батьками не завжди забезпечуються умови, необхідні для нормальної життєдіяльності та розвитку неповнолітніх.
Вибір форми роботи з батьками залежить від того, якими є недоліки сімейного виховання. Одні батьки потребують поради, інші – конкретної допомоги, треті – роз’яснювально-профілактичної роботи, четверті – застосування заходів примусового впливу. Організація індивідуальної роботи соціального педагога з неповнолітнім, його сім’єю з метою запобігти й усунути негативний вплив неформальних зв’язків здійснюється у двох напрямах:
1. Соціально-організаційний напрям соціально-педагогічної роботи. Соціально-правовий захист неповнолітніх здійснюється задля забезпечення нормальних умов проживання й виховання, навчання та отримання спеціальності, захист від морального і фізичного насильства. Формами й методами соціально-організаційного напряму забезпечується активізація діяльності самих батьків. Можна назвати наступні форми роботи.
поради, рекомендації, консультації;
- відвідування сім’ї за місцем проживання;
- індивідуальні бесіди з батьками за місцем проживання;
- сприяння у залученні неповнолітнього до навчання чи праці, організації життєдіяльності у різних сферах.
2. Психолого-педагогічний вплив. Робота в цьому напрямі здійснюється з метою організації морально-психологічного впливу на батьків неповнолітнього. Вибір форм і методів обумовлений необхідністю надання соціально-організаційної чи соціально-психологічної допомоги та типом сім’ї, в якій він виховується: налагодження взаєморозуміння між батьками і неповнолітнім; подолання вад стилю взаємовідносин; допомога у виборі методів впливу на дітей; організація самостійної роботи батьків з питань виховання неповнолітніх; посилення відповідальності батьків за поведінку дітей шляхом контролю й нагляду; залучення до організації виховання неповнолітніх у сім’ї працівників органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування; ізоляція неповнолітнього від батьків шляхом направлення його в інтернат, влаштування на проживання в гуртожиток професійно-технічного закладу; встановлення опіки над неповнолітніми іншими членами родини, які утримують їх, допомагають ізолювати від негативного впливу батьків; сім’ю неповнолітнього ставлять на облік у службі у справах неповнолітніх як неблагополучну і застосовують до батьків заходи виховно-примусового характеру.
До батьків неповнолітніх, які не виконують належним чином обов’язків з виховання дітей, застосовують примусові заходи впливу. Індивідуальна робота з батьками здійснюється у випадках порушення основних прав і законних інтересів дітей. Вона спрямована на нормалізацію стосунків між батьками і дітьми, сімейного виховання дітей.
Література:
1. Зайцева З.Г. Школа та важковиховувані підлітки: Книга для вчителя.-К.: Рад.школа, 1991.-78с.
2. Оржеховська В.М. Профілактика правопорушень серед неповнолітніх. Навчально-методичний посібник.- К.:ВіАн, 1996.- 352с.
3. Оржеховська В.М. Формування соціальної відповідальності учнів у сучасній школі // Педагогіка і психологія.- 1996 - №4. -С.25-31.
4. Раевская З.Д. Преодоления девиантного поведения школьников совместными усилиями школы и семьи // Дисциплина и предупреждение педагогической запущенности школьников.- Кишинев: Штиинца, 1991.-С.153-159
середа, 6 січня 2010 р.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар